Nu de zomer voorbij is, duiken de eerste voorspellingen voor de winter van 2025/2026 alweer op. En hoewel de verwachtingen ver uiteenlopen, zijn er wetenschappers die waarschuwen voor een winter van uitersten. Want áls de zwakke poolwervel deze winter instort én er een La Niña ontstaat, dan kan dat de perfecte storm zijn voor ijzige kou en recordhoeveelheden sneeuw in grote delen van Europa.
Op sommige weerfora wordt zelfs al weer gesproken over de koudste winter in jaren.
Wanneer krijgen we een strenge winter?
Als de poolwervel instort én La Niña tegelijk de windpatronen verandert, kan het in delen van Europa écht veel kouder worden dan normaal. Om deze wintervoorspelling uit te laten komen, zijn er drie factoren die een belangrijke rol spelen:
- De poolwervel is een enorme windcirkel hoog boven de Noordpool. Normaal houdt die de koude lucht (uit het Noorden) netjes op zijn plek. Maar als de poolwervel verzwakt of zelfs breekt, ontsnapt die koude lucht en stroomt ze richting Nederland en de skigebieden in de Alpen.
- SSW (Sudden Stratospheric Warming): een kan er in een paar dagen tijd voor zorgen dat de poolwervel instort of helemaal breekt. En juist na zo’n SSW is de kans op koude-uitbraken in Europa het grootst.
- La Niña is een weerfenomeen op de Grote Oceaan. Het zeewater daar wordt kouder dan normaal. Daardoor verandert de luchtcirculatie wereldwijd.
Wanneer alledrie plaatsvinden, kan de kou uit het noorden veel makkelijker tot in Europa doordringen. Sommige wintervoorspellingen [bron] houden rekening met zo’n scenario.
Hoe groot is de kans op extreem winterweer?
Volgens sommige weersvoorspellers [bron] is er een flink verhoogde kans dat dit winterseizoen een SSW en een La Niña tegelijkertijd optreden.
Historisch gezien gebeurt dat in maar liefst 60 tot 75% van de gevallen.
Maar het is geen garantie: ook andere factoren bepalen uiteindelijk hoe het weer in Europa uitpakt.

Wat is de wintervoorspelling van weermodellen voor 2025–2026?
De officiële weermodellen geven wisselende signalen af.
- ECMWF (het Europese lange-termijnmodel) verwacht in de vroege maanden (december–januari) minder sneeuw dan normaal over grote delen van Europa. Uitzonderingen vormen delen van Scandinavië en het zuiden van Engeland, waar juist iets meer neerslag wordt verwacht. Vanaf januari zou er een hogedrukgebied kunnen ontstaan boven de Noordpool. Daardoor zouden delen van Noord- en Centraal-Europa daarna kouder dan gemiddeld kunnen worden. In zo’n scenario kan er ook extra veel sneeuw vallen in de skigebieden in Oostenrijk en Frankrijk.
- De NOAA’s Climate Prediction Center (CPC) publiceert maandelijks seizoensverwachtingen. Voor de winter van 2025–2026 voorspelt het mode mogelijk later in het seizoen een zwakke La Niña. Dat betekent dat koude uitbraken mogelijk zouden kunnen zijn.
Waar en wanneer gaat het sneeuwen?
Wanneer we uitgaan van deze winterverwachtingen, moeten we rekening houden met een droge en relatief warme herfst. Pas vanaf medio januari wordt het dan kouder en kan er (veel) sneeuw vallen. Vooral in de skigebieden aan de Noordzijde van de Alpen (Oostenrijk, Zwitserland en bepaalde delen van Frankrijk).
Wat betekent dit voor de skigebieden?
Voor wintersporters is deze voorspelling goed nieuws. Afgelopen winters waren warm of zonnig en droog. Deze winter kan wel eens heel anders worden. Als dit scenario waarheid wordt, dan wordt het vanaf eind januari koud en wit! Heerlijk voor iedereen die in de voorjaarsvakantie of pas in maart op wintersport gaat.
Voor wintersporters die al in december willen gaan skiën, kan het minder gunstig uitpakken. Voor de herfst wordt relatief warm en droog weer verwacht. Maar goed het is ‘maar’ een voorspelling natuurlijk..
Gaat het sneeuwen in Nederland?
Het zou zo maar kunnen dat het ook in Nederland koud wordt deze winter. De grootste kans daarop is in januari of februari. En het kan dan ook flink gaan sneeuwen. Maar alleen als dat ene scenario dat hierboven geschetst uitkomt.
Hoe betrouwbaar zijn winter voorspellingen eigenlijk?
Langetermijn weersverwachtingen zijn nog volop in ontwikkeling. Het KNMI heeft zijn twijfels over het nut van lange termijnvoorspellingen. Zij werken doorgaans met een ‘voorspellingshorizon’ van maximaal tien dagen. En hoewel zij de de lange termijnverwachtingen en voorspellingen over hete zomers en koude winters met belangstelling volgen, zetten ze er ook hun vraagtekens bij. Er is namelijk onvoldoende wetenschappelijke grond om ze echt serieus te nemen.
Eerste voortekenen zijn goed
Natuurlijk weten we heus wel dat het pas september is en dat we dit soort winter verwachtingen met een flinke korrel zout moeten nemen. En dat door de klimaatverandering de kans op een extreme winter ieder jaar eerder toe- dan afneemt. (Tegelijkertijd hoeven wintersporters zich de komende 30 jaar echt nog geen zorgen hoeven te maken over sneeuw in de Alpen.)
Wij dagdromen na dit soort berichten alvast van een fantastische wintersport 2026. Vol kou, ijs en natuurlijk heel veel sneeuw.

Eigenaar op-wintersport en skigebieden expert
Frank is wintersporter in hart en nieren. Hij staat al sinds 1982 op de ski’s en was ooit skileraar. Tegenwoordig woont hij met zijn gezin in Oostenrijk en bezoekt hij de hele winter verschillende skigebieden. Daarnaast test hij doorlopend nieuwe skikleding en gear en brengt hij skigebieden in kaart.
voormalig skileraar
40+ jaar wintersport ervaring
70+ skigebieden bezocht
8 wintersportlanden